Kõhuvalu, kõhukinnisus ja kõhulahtisus
Kõhuvalu
Väikestel lastel võib teinekord valutada kõht. Neid vaevab ka üsna sageli kõhulahtisus (diarröa) ja kõhukinnisus. Väikeste laste kõht käib tavaliselt korralikult läbi, kuid kui väljaheide muutub ning on tavalisest vedelam või vesisem, võib olla tegemist diarröaga.
Kõhulahtisust võib kahtlustada, kui lapse väljaheide on vedel või vesine kolm ja rohkem kordi päevas. Diarröale on iseloomulik ka palavik ja oksendamine. Kõhulahtisust põhjustab tavaliselt soolestiku infektsioon, kuid vahel võib see olla ka muud tüüpi infektsioon, näiteks kõrva- või kuseteede põletik.
Kui väikelapsel on kõht lahti, kaotab tema keha palju vett, kasulikke soolasid ja toitaineid. Nende tasakaal tuleb taastada. Kui kõhulahtisuse ajal on lapsel ka kõrge palavik, kaotab ta vedelikku veel rohkem.
Mida diarröa korral ette võtta?
Kui diarröa kestab mitu päeva, on väga oluline taastada kaotatud vedelikukogus, selleks võib kasutada rehüdratsioonilahuseid. Kaalu kaotades ohtu ei teki, sest soolestik omastab ikka toitaineid. Siiski, vedelik on väga oluline, kuna lapsed kaotavad vedelikku kiiremini kui täiskasvanud.
Proovige anda tavalist, kuid õrnamaitselist toitu, näiteks vältige sellist toitu, mis sisaldab palju kiudaineid, nagu puder, teraviljaleib ja täisteraviljapuder. Selle asemel andke õrna joogiputru, keedetud kala ja riisi.
Suur kogus suhkrut ei ole pisikestele diarröa käes vaevlevatele kõhtudele hea, seetõttu ei tohi anda Coca-Colat ega muid magusaid gaseeritud jooke ja spordijooke. Need joogid võivad tekitada vastupidise efekti ja diarröat süvendada.
Pöörake tähelepanu lapse üldisele tervislikule seisundile. Ärge kartke võtta ühendust lastearstiga, kui teil on tekkinud kahtlusi või kui laps muutub loiuks või tema tervis halveneb.
Oi! Kõht on kõva nagu kivi!
Millal on kõht kinni? Mõned lapsed kakavad kolm korda päevas, mõned kolm korda nädalas, kõik see on tavaline ja normaalne. Kõhukinnisusega on tegemist siis, kui väljaheide on kõva ega tule lihtsalt välja. Kui imetate last, ei ole kõhukinnisus tõenäoline.
Imikutel võib tekkida kõhukinnisus märkamatult – soolestikus võib tekkida kõva väljaheite tropp, kuid pehme väljaheide saab sellest mööda. Sellisel juhul on näha väljaheiteplekke, kuid mitte väljaheiteid. Väikesele lapsele tekitab kõhukinnisus kakamisel valu. Väljaheide on kuiv ja kõva ja seetõttu väljub raskelt. Kõhukinnisus võib lapsele põhjustada isutust, valu kõhus, ta võib hakata oksendama ja võivad tekkida raskused urineerimisega.
Kui saate, jätkake imetamist, kuni kõht hakkab taas läbi käima. Võite üritada anda veidi püreed kuivatatud ploomidest. Alates 8. elukuust võib lapsele pakkuda kuivatatud ploomide ja pirnidega täisteraputru. Veidi vanematele lastele võite anda rohkem kiudainerikast toitu, näiteks täistera joogiputru või tavalist putru, puuvilju, töötlemata köögivilju ja kuivatatud ploome. Kui annate lapsele rohkem kiudaineid sisaldavat toitu, on väga oluline anda ka rohkem vett. Joogipuder sisaldab ka ise rohkem vett.